Egzamin z j.niemieckiego - poziom C2

C 2

Wirtschaftssprache Deutsch

Aby zdać egzamin na poziomie C 2 Wirtschaftssprache Deutsch kandydaci powinni być w stanie komunikować się w różnych sytuacjach życia zawodowego, używając przy tym słownictwa z zakresu ekonomii. Egzamin ten przeznaczony jest dla kandydatów od szesnastego roku życia. Uzyskany certyfikat zaświadcza o kompetencji językowej, która charakteryzuje się dużym stopniem poprawności językowej oraz właściwym sposobem reagowania na konkretne sytuacje językowe, również tam gdzie potrzebne jest słownictwo fachowe. Egzamin sprawdza umiejętności czytania, słuchania, pisania i mówienia.

Na podstawie czterech zadań sprawdza się rozumienie różnego rodzaju autentycznych tekstów o tematyce ekonomicznej z Austrii, Niemiec oraz ze Szwajcarii. Sprawdza się zarówno rozumienie ogólne, jak i rozumienie poszczególnych fragmentów.

Na podstawie trzech zadań sprawdza się rozumienie ogólne i/lub szczegółowe autentycznych  tekstów o tematyce ekonomicznej w języku standardowym z Austrii, Niemiec i Szwajcarii.

Do zadań egzaminacyjnych należy napisanie dwóch tekstów (formalny e-mail oraz tekst informacyjno-reklamowy) zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Teksty ocenia się wedle określonych kryteriów.

Ta część egzaminu obejmuje  trzy zadania: rozmowę telefoniczną, prezentację oraz rozmowę negocjacyjną. Zadania ocenia się według określonych kryteriów.

Z przykładowego egzaminu na poziomie podstawowym C 2 możecie Państwo skorzystać bezpłatnie na stronie internetowej: www.osd.at

Egzaminy ÖSD są zgodne z kryteriami Rady Europy opisującymi poziomy znajomości języka:

Na stronie internetowej: www.osd.at znajdują się m.in.: